EST

Brändiuuendusest, ekspordi õppetundidest ja tippdisainist räägib Balteco turundusdirektor Merje Sumberg.

20. juuni 2016
Balteco uuendas oma brändi. Räägi sellest lähemalt?

Uue logo ja identiteedi vajadus tekkis juba mõnda aeg tagasi, kui tundsime, et oleme oma visuaalilt ajale jalgu jäänud. Tahtsime stiilipuhast ja monokroomset logo, mida saaks kasutada erinevates turundusmaterjalides ning et kommunikatsioon ja visuaal oleksid täielikus vastavuses meie heade toodetega. Nüüdseks on koduturul kõik uus lansseeritud (sh. salongid, turunduskommunikatsioon, kodulehekülg, trükised, müügitoetusmaterjalid ja edasimüüjad). Kuna meil on kollektiivis olemas oma kujundaja, ei kasutanud me uuendusprotsessis välist jõudu, vaid tegime kõik ära majasiseselt. Oma kujundaja palkamine oli ainuõige otsus: töö kvaliteet ja kiirus kasvasid viiekordselt ning seetõttu saame kõike efektiivsemalt toota.

Milliseid väärtusi teie uus identiteet kannab?

Uut logo ja visuaali luues ei tahtnud me sinna juurde suurt aurat või juttu: meie eesmärgiks oli tootedisaini ja graafilise disaini võrdsustamine. Tegemist võib olla väga hea tootega, aga kui seda ei suudeta kommunikeerida, ei jõua info klientideni. Meie logo kannab Eesti disaini ja kvaliteetse toote väärtust. Märksõnadeks on ka puhtus ja innovatsioon. Balteco logo juures kasutame vajadusel laiendit - vannitoad. Vannitoa alla koondasime oma kolme tehase toodangu, mida siis omakorda esitleme koos iseloomustavate piktodega.



Väga oluliseks peame oma uut kodulehte www.balteco.com, mille tegemiseks otsisime partnerit väga pikalt. Kahju on sellest, et turul on palju kodulehtede tegijaid, kuid enamik neist ei suuda tagada head disaini. Siinkohal tahan kiita Fraktalit, kellega lõpuks käed lõime ning kes suutis teha täpselt meie soovidele vastava lehe. Nõudeks oli, et koduleht peab olema maailmatasemel, sest peamine suund on eksport. Koduleht on ettevõtte esimene visiitkaart, mis peab kuvama rahvusvahelist ja head disaini. Praegu on meie leht viies keeles ning suvel tuleb juurde veel viis keelt. Kuid plaanis on veel mitmeid veebikeskkonna arendusi, millest saab rääkida siis, kui need on valmis.

Ekspordite 95% oma toodetest. Millised on peamised õppetunnid ja kogemused, mida seoses sellega jagada?

Edukas eksport eeldab peamiselt kahte asja: head toodet ja väga head koostööpartnerit, kes mõistab brändi identiteeti ja suudab seda edasi kanda. Meie jaoks on kriitilise tähtsusega käia rahvusvahelistel messidel, kus ennast näidata, tutvustada uusi tooteid ja võimalusel leida edasimüüjaid. Sealt saab kontakte ja suundi, kuhu edasi liikuda, näha, kas koostööpartner vastab meie nõudmistele jne. Kuna meie kivivannid on luksuslikud ja kõrgemas hinnaklassis, peame hoolega valima oma partnerit, kes vastaks esindusnõuetele ja suudaks meie tooteid turustada. On tulnud ette olukordi, kus soovi avaldav välismaine ettevõte ei sobigi meie tooteid müüma. Selline telgitagune töö käib suurtel messidel väga tihedalt.

Meil on põhimõte, et me ei ava kuskil välisriigis enda vannitoasalonge, vaid kasutame koostööpartnereid, kes tunnevad hästi kohalikku ärikultuuri ja klienti. Ekspordi puhul on ka oluline mõista, et mida rohkem riike, kus meie tooted müügil on, seda paremini on hajutatud makromajanduslikud riskid - ka meie saime tunda lööki, kui Venemaa turg järsult kokku tõmbus - inimestel polnud enam raha, et renoveerida vana elamist või soetada uut. Tavainimese varade väärtus kukkus sisuliselt ühe päevaga 60%.

Huvitavamad õppetunnid seoses ekspordiga tulevadki Ida-Euroopast: praeguse seisuga pole me saanud oma uut identiteeti juurutada ei Venemaal, Valgevenes ega Ukrainas, sest nende võimude meelest on kahtlane, et me niimoodi oma logo ja templit muudame. Meie tooteid võidakse ainuüksi templi muudatuse ja arvel logo muutmise tõttu hoida tollis kinni x aega, sest uus identiteet tähendab neile pigem seda, et midagi kahtlast võib toimuda. Oleme sellest õppinud, et ei tohi kiirelt selliseid muutusi peale suruda, vaid andma neile rahulikult aega kohaneda. Meile on logo vahetus niivõrd elementaarne, kuid on riike, kus see tähendab suuri probleeme.
Räägime ka teie toodetest. Kuidas luua disaini, mida inimesed osta tahavad?

Tootedisaini teenuse ostame me sisse. Baltecole on teinud tooteid väga mitmed tunnustatud Eesti disainerid. Oleme sellekohase info lisanud ka oma koduleheküljele http://www.balteco.com/meist/disainerid. Meile on töid teinud ka EKA tudengid, kes saavad kätt harjutada ja kui idee ning kontseptsioon on sobinud, oleme asja teoks teinud. Noored tulevased disainerid võivad näha tootearendust palju laiahaardelisemalt kui oskame eeldada. Tootearendusprotsess jaguneb väga pika perioodi peale, ideest kuni reaalse tooteni läheb umbes aasta. Kuid on ka juhuseid, kus kogu meeskond on teinud kõvasti tööd ning lõpuks katsetamise käigus on vastu võetud otsus, et prototüüp ei vasta nõuetele ning jäetakse ootele või kantakse üldse edasistest plaanidest maha. Põhjuseid võib olla palju.


Tootearenduses järjest parendame, uuendame ning otsime uusi lahendusi, et meie tooted oleksid järjepidevalt tipptasemel ja turunduskommunikatsioon vastaks sellele. Peale toote valmimist on vaja teha nö passipildid, keskkonnas imagoloogilised fotod, toote joonised, tehniline info, kasutusjuhendid jms. Seda kõike siis erinevates keeltes, saata info turgudele, planeerida messidele uued tooted välja, esindustesse uued näidised ja alustada müüki.
Väga oluline on jälgida, mis maailmas toimub, millised on trendid, kuidas sisustuse, värvide ja vannitoa üldised kasutussuunad muutuvad jne. Tähtis on tunda ka kultuuriruume ja inimeste harjumusi. Näiteks Soomes ja ka teistes põhjamaades eelistatakse kas pigem väikseid vanne või siis üldse dušinurki, kuna sealsed vannitoad on suhteliselt pisikesed. Niisiis tegime neile tootekataloogi spetsiaalselt dušitoodetest. Ja eraldiseisvalt siis vannide kataloogi.

Iga aasta kevadel on meil tootearenduse ajurünnak, kus võetakse kokku statistilised näitajad ja toodete müük. Analüüsime erinevate turgude vajadusi ja soove, trende ning igaüks meeskonnast teeb omad ettepanekud, ka kõige hullumeelsemad ideed võivad ühel hetkel anda mõne olulise teeotsa. Pannakse paika plaan järgmiseks aastaks ning disainijuht paneb kokku enda konkreetse nägemuse, valib välja disaineri ning edasi läheb arendustööks.

Milline on praegu Balteco maine Eesti turul?

Kuna tulime alles uue identiteediga välja, siis ootame kuskil aasta, laseme logol juurduda ning ilmselt siis mõõdame oma mainet ja tuntust. Kuid Leading brands of Estonia raamatus olime eelmises väljaandes sees ja oleme ka uues raamatus, mis antakse siis välja EV 100 sünnipäevaks. Aga läbi kodulehe teeme pidevalt kliendiküsitlusi ja saame tagasisidet oma teenuste ja toodete kohta. Valdav enamus ostjaid märgib, et Balteco esindab eesti disaini, toodet ja kvaliteeti ning see on peamine, miks meie toodet ostetakse. Näiteks ükskord kirjutas klient, et ta ei saa vanni osta, kuna see ei mahu tema vannitoa uksest läbi. Müügikonsultant lahendas probleemi väga kenasti. Viisime vanni korpuse ja raamistiku eraldi kohale - vannitoas sai selle ilusti kokku panna. Tänu sellele, et klient üldse meile oma murest rääkis, saime ka lahenduse pakkuda.

Usun, et stabiilsus on samuti oluline, oleme 26 aastat olnud turul. Meie poole on väga palju pöördutud probleemidega, kus ostetud on mingi tundmatu tootja vann, see on läinud katki, läbi on kulunud mõni oluline detail, kuid müüjat ega ka tootjat ei eksisteeri enam. Täiesti arusaadav mure ja probleem, oleme võimaluste piires aidanud, aga kahjuks selle tõttu on vaja vann hoopis välja vahetada, sest puudub tehniline tugi. Ja kui detail on Hiinast, siis meil neid pakkuda ei ole.

Teil on ka Facebooki leht, mis sisu seal pakute?

Tükk aega vaagisime, kas teha Facebooki lehte - tegime! Pakume seal infot, et millistel messidel osaleme, näitame uusi tooteid jne. Mingeid sooduskampaaniaid me seal ei kuuluta ega otsi ka aktiivselt jälgijaid - pigem on meie jälgijad koostööpartnerid, kes saavad sealt neile vajaliku info kätte. Seetõttu on meie leht ka inglise keeles. Kui on suunatud info vaid koduturule, siis oleme teinud eestikeelse uudise või infonupukese.

Kui rääkida üldisest turundamisest, siis tootjana pakume oma koostööpartneritele müügitoetusmaterjale: peamiselt on meil erinevates keeltes tootekataloogid, mida toodame ka välisriikide jaoks, et säiliks ühtne identiteet ja klient tajuks meid igas riigis ühtemoodi. Samuti stendid esindustes, vajalikud kleebised toodete juures, bannerid ja plakatid. Mõistagi teeme ise oma messide disainlahendused alati vastavalt toodetele. Koostöös disainijuhiga ja disaineriga loome messi kontseptsiooni ehk millistel toodetel on rõhuasetus, millised värvilahendused jms.

Eestis on meil aga rekaamid ja sisuturundus Eesti ja venekeelsel Delfis, ajakirjas Diivan ja hetkel lõppenud "Naabrist parem" saates. Projektipõhine turundus- ja müügitegevus on kinnisvara arendajatele suunatult. Tegelikult on lõpptarbija kõrval veel mitu erinevat sihtrühma: sisearhitektid, sisekujundajad, edasimüüjad. Seega tööpõld on lai ning mitmetahuline, ma ütleks väga inspireeriv ja huvitav.

Millised on praegu vannitoa trendid?

Kõige suurem, lausa fenomenaalne trend nii kodu- kui ka välismaal on kivimassist vannid. Need on küll kallimad ja füüsiliselt palju raskemad, kuid samas eluaegsed ja väga mugavad. Uued lahendused, mida pakume, on näiteks värvilised kivivannid ja valamud. Kuid sõna vannituba ütleb iseenesest kõik ära. Esimene viiul vannitoas on vann.

Artikkel ilmus 17.06.2016 Best Marketingi lehes. Loe siit:

Helen Külaots
helen@best-marketing.com
Best Marketing Eesti ajakirjanik