EST

Lõpptarbijatooteid valmistavad eksportijad: tootearendus on kallis, aga hädavajalik

1. nov 2024

Autor: Gerli Ramler
Postimees "TÖÖSTUS" erileht
Lars Sumberg Balteco tegevjuht (fotol)

Eesti tööstusettevõtted tõdevad, et eksport on kahanenud, ent samas vaadatakse optimistlikult tulevikku. Ühes on lõpptarbijatooteid valmistavad eksportijad üksmeelel: tootearendus on kallis, aga vajalik.

Vannitoasisustustoodete tootja Balteco AS-i toodangust läheb ligi 50 protsenti ekspordiks – põhiliselt Lätti, Leetu, Skandinaavia maadesse, Belgiasse ja Hollandisse. Tegevdirektor Lars Sumberg ütleb, et 2024 on olnud tõesti keeruline ja väljakutseterohke aasta ning seda erinevate mõjude tõttu. «Raskused eksportturgudel, tegevuskulude märgatav kasv ja jätkuvalt ebaselged väliskeskkonna väljavaated,» loetleb ta. «Naabrite Soome ja Rootsi majanduse madalseis viimastel aastatel on eksportivatel tootmisettevõtetel mõjutanud sealsete turgude müüki. Samal ajal välismüügi raskustega on tootmiskulud viimase kahe aasta jooksul palju kasvanud ning see puudutab pea kõiki tootmistegevuse omahinda mõjutavaid sisendkulusid, sealhulgas energia-, tööjõu- ja allhankekulusid.»

Lisaks mõjutab Balteco müüki Sumbergi sõnul kinnisvaraarenduse ning renoveerimise aktiivsus ja kõrged intressimäärad. «Väljakutsed on tõsised ja nendega kohanemine ei ole lihtne, aga sellise väliskeskkonnaga peame keskperspektiivis lihtsalt arvestama, suutma püsida konkurentsis ning kohandatud eesmärkidega hakkama saama. Töötame iga päev selle nimel, et ekspordimahtu suurendada, laiendada klientuuri olemasolevatel turgudel ja saavutada edu ka uutel sihtturgudel, nagu Saksamaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa. Ekspordimahtude suurendamine on selgelt Balteco prioriteet, sest sisustusvaldkonna tootmisettevõtete jaoks on Eesti turg liiga väike ja ekspordita ei ole võimalik ellu jääda ning veel vähem areneda.»

Uute turgude leidmiseks osaleb Balteco rahvusvahelistel messidel, kasutab ekspordikonsultantide ning agentuuride abi. «Eksporti arendavad tegevused on pikaajalised ja protsessid enamasti aeglased, sest juba ammu ei löö Eesti tootjad lähiriikide konkurente hindadega, vaid konkurentsieelised peavad peituma muudes aspektides. Protsesside aegluse tingib see, et meie valdkonna Euroopa kaubandusettevõtted on üsna konservatiivsed – tarnijaid ja partnereid valitakse ning neid vahetatakse harva. Ja kui uut partnerit valitakse, siis põhjalikult, ning protsessid võivad venida mitu aastat. Lisaks on vannitoasisustuse valdkonnas Euroopas valmistatud toodangu ülepakkumine, samas on juba paar aastakümmet Euroopa turgudel müügil palju halvema kvaliteediga odavam Hiina kaup,» selgitab Sumberg.

Ta lisab, et teisalt on kvaliteetsele, kuigi kallimale Euroopa kaubale klientuur selgelt olemas. «Sisustades tuleb anda garantiisid, vannitubasid ei renoveerita iga viie ja isegi seitsme aasta tagant. Eesti tootmisettevõtetel on keeruline konkureerida suuremate

      Foto: Frankfurdis ISH messil.

riikide tootjatega, kellel on suured koduturud ning seeläbi skaleerimise eelised. Samas on pikaajaline kogemus vannitoatoodete arendamises, pidev insener-tehniline innovatsioon, aktuaalne disain ja hea kvaliteet andnud meile võimaluse püsida rahvusvahelises konkurentsis.»


Pikaajaline panustamine tasub ära

Tootearendaja ja tootjana on Balteco ülesanne ennekõike igal aastal tuua turule uusi tooteid, uusi tootemudeleid ning tooteuuendusi. Välispartnerite õlul on enamjaolt sihtturgudel müügiarendust puudutavad turundus- ja müügitegevused. «Silmapaistev tootearenduse võimekus kompetentse arendusmeeskonna ja oskusteabe näol on meie orgaaniline osa. Tootearendus on küll kallis, aga lõpptarbijatooteid valmistavale

eksportivale ettevõttele hädavajalik, et tagada konkurentsieelised. Usume, et sellesse pikaajaline panustamine tasub ennast jätkuvalt ära,» räägib Sumberg. «Lisaks investeeringutele tootearendusse peame konkurentsis püsimiseks investeerima tehnoloogilistesse uuendustesse tootmistes, et parandada kvaliteeti ja tagada tõhusus.»