Autor: Gerli Ramler
Postimees "TÖÖSTUS" erileht
Lars Sumberg Balteco tegevjuht (fotol)
Eesti tööstusettevõtted tõdevad, et eksport on kahanenud, ent samas vaadatakse optimistlikult tulevikku. Ühes on lõpptarbijatooteid valmistavad eksportijad üksmeelel: tootearendus on kallis, aga vajalik.
Vannitoasisustustoodete tootja Balteco AS-i toodangust läheb ligi 50 protsenti ekspordiks – põhiliselt Lätti, Leetu, Skandinaavia maadesse, Belgiasse ja Hollandisse. Tegevdirektor Lars Sumberg ütleb, et 2024 on olnud tõesti keeruline ja väljakutseterohke aasta ning seda erinevate mõjude tõttu. «Raskused eksportturgudel, tegevuskulude märgatav kasv ja jätkuvalt ebaselged väliskeskkonna väljavaated,» loetleb ta. «Naabrite Soome ja Rootsi majanduse madalseis viimastel aastatel on eksportivatel tootmisettevõtetel mõjutanud sealsete turgude müüki. Samal ajal välismüügi raskustega on tootmiskulud viimase kahe aasta jooksul palju kasvanud ning see puudutab pea kõiki tootmistegevuse omahinda mõjutavaid sisendkulusid, sealhulgas energia-, tööjõu- ja allhankekulusid.»
Pikaajaline panustamine tasub ära
Tootearendaja ja tootjana on Balteco ülesanne ennekõike igal aastal tuua turule uusi tooteid, uusi tootemudeleid ning tooteuuendusi. Välispartnerite õlul on enamjaolt sihtturgudel müügiarendust puudutavad turundus- ja müügitegevused. «Silmapaistev tootearenduse võimekus kompetentse arendusmeeskonna ja oskusteabe näol on meie orgaaniline osa. Tootearendus on küll kallis, aga lõpptarbijatooteid valmistavale
eksportivale ettevõttele hädavajalik, et tagada konkurentsieelised. Usume, et sellesse pikaajaline panustamine tasub ennast jätkuvalt ära,» räägib Sumberg. «Lisaks investeeringutele tootearendusse peame konkurentsis püsimiseks investeerima tehnoloogilistesse uuendustesse tootmistes, et parandada kvaliteeti ja tagada tõhusus.»